Tájékoztató a hüvelyplasztika / hüvelyszűkítés műtétről - TB támogatott műtét

Egynapos sebészeti műtétek - TB támogatással

Az egynapos sebészeti műtétek díját - az érvényes TAJ kártyával rendelkező betegek számára - a TB fizeti.

Bővebben...

A betegség

A hüvely elülső falának kitágulása és emiatt a húgyhólyag falának előesése elsősorban vizelet visszatartási problémákat (inkontinencia), az elülső és a hátsó fal együttes kitágulása szexuális - ill. közösülési problémákat okoz. Oka a kötőszöveti és medencefenéki izom gyengeség miatt kialakuló hüvelyfal és a belső nemi szervek megsüllyedése vagy a szülések után a hüvely maradandó kitágulása.

Hüvelyplasztika

Vizsgálat és konzultáció

A műtétet minden esetben nőgyógyászati rákszűrés és alapvizsgálat előzi meg, mely belső (hüvelyi) vizsgálatot, és rákszűrést foglal magában. A rákszűrés kolposzkópos vizsgálatból - a méhszáj "nagyító alatti vizsgálata" - és a vizsgálat során nyert hámsejtek mikroszkópos vizsgálatából áll.

Hüvelyplasztika Hüvelyplasztika

A műtét előtt laboratóriumi vizsgálatok, esetleg további belgyógyászati kivizsgálás szükséges. A vizsgálati eredmények birtokában inkontinencia esetén urológus szakorvossal történt konzultáció után döntünk a műtétről, valamint arról, hogy a beavatkozás az egynapos sebészet keretében elvégezhető-e. Ezután az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról és annak megoldási lehetőségeiről. Ekkor esik szó a javasolt műtét típusáról, az egynapos sebészetről, mint speciális ellátási formáról, a műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg egyéb kiegészítő vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól és a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról. A felvilágosítás során elhangzik minden információ, amely szükséges a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.

A konzultáció során a betegek gyakran felteszik a kérdést: mit tanácsolok, a műtétet vagy a konzervatív kezelést? Én két dolgot szoktam elmondani a betegeimnek. Az első, hogy anatómiai elváltozásról lévén szó (kitágult hüvelyfal) a folyamatot nem lehet konzervatív terápiával megállítani vagy visszafordítani, csak műtéttel lehet megoldani az általa okozott problémákat. A második, hogy az elváltozás okozta panaszokat (fájdalom, lelki panaszok, stb.) mindenki másképpen éli meg, ezért kizárólag az egyéni tűrőképesség határozza meg, hogy ki mennyi ideig hajlandó együtt élni ezekkel, ill. mikor határozza el magát a műtétre.

A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.

A kezelés lehetőségei

Enyhe inkontinencia és közösülési problémák esetén kezdetben, szaksegítséggel végzett intimtorna csökkentheti a panaszokat, fokozódó panaszok esetén a hüvelyi (Mayer) gyűrű viselése segíthet. Előrehaladott esetekben a helyes indikáció alapján végzett hüvelyplasztikai műtét jelenti a megoldást.

A műtéti érzéstelenítés

A konzultáció során gyakran kérnek tanácsot az érzéstelenítés módjával kapcsolatban: helyi érzéstelenítést vagy érzéstelenítéssel kombinált altatást javasolok? Tekintettel a műtéti terület nagyságára és elhelyezkedésére, valamint arra, hogy általában egy műtéttel végezzük el a hüvely elülső és hátsó falának korrekcióját, a beavatkozást kizárólag érzéstelenítéssel kombinált altatásban végezzük. Bár a műtéti érzéstelenítés kiválasztásánál nagyon fontos a beteg egyéni érzékenysége, de ezen kívül fontos tényező a betegség súlyosságának a foka is.

Tájékoztató a műtéti érzéstelenítések fajtáiról

Műtét előtti teendők

A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.

Fontos!

Tekintettel, hogy a műtétet érzéstelenítéssel kombinált altatásban végezzük, előtte való napon éjfélig lehet ételt, italt fogyasztani, a műtétre teljesen éhgyomorral kell érkezni!

A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be. A reggeli gyógyszert kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt és ha van olyan gyógyszere amelyet napközben is be kell vennie, azt hozza magával a klinikára!

Hozzon magával váltás fehérneműt (bugyit) és intimbetétet.

A hüvelyplasztikai műtét

A hüvelyplasztikai műtét két részből áll (mellső fali és hátsó fali hüvelyplasztika). A panaszoktól függően egyiket vagy másikat végezzük, ritkán mindkettőt egyszerre.

Mellső hüvelyplasztika során hosszanti metszésből kétoldalt felpreparáljuk a húgycső alatti nyálkahártyát. Speciális öltésekkel alátámasztjuk és megemeljük a megsüllyedt húgyhólyagot. Ezután eltávolítjuk a felesleges hüvelyfal részeket (beszűkítés), majd a hüvelyfal sebszéleit tovafutó varratsorral zárjuk. Hátsó hüvelyplasztika során a hüvelybemenet hátsó részén rombusz alakban kijelölt műtéti területről lepreparáljuk a felesleges hüvelyhámot. Ezután mély öltésekkel egyesítjük a kétoldali izmokat, mellyel beszűkítjük a hüvelyt. A hüvelyhám sebszéleit belül tovafutó, kívül csomós varratsorral egyesítjük.

Műtét utáni teendők

A műtétet általában 6-8 órás megfigyelési idő követi, amely alatt az élettani funkciók stabilizálódnak (vérnyomás, vizelet) és a beteg saját lábán, kísérővel elhagyhatja a klinikát. Hüvelyplasztikai műtét után az átlagos gyógyulási idő 3-4 hét. Ez alatt az idő alatt tampon használata és a szexuális élet nem ajánlott. Panaszmentes esetben a műtéttől számított négy hét elteltével ellenőrző vizsgálatra kérjük vissza betegeinket.

Lehetséges szövődmények

Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egy orvos sem garantálhatja. A leggondosabb orvosi beavatkozás után is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények: vizeletürítési nehézség, utóvérzés, gyulladás, azonban kezelhetők. Ezért bármilyen csekély jelét is tapasztalja szövődmény kialakulásának (pl. vérzés, vizelet elakadás, láz, fájdalom), éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát, aki gondoskodik a szövődmény megoldásáról.

Árak

Árak

Orvosaink

A rendelést és a műtéteket Dr. Vermes Gábor szülész, nőgyógyász szakorvos végzi.
Rendelési idő:
szerda 15:00 - 18:00 óráig
Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
On-line foglalás

Miért érdemes a hüvelyplasztikát nálunk elvégeztetni?

  • Nőgyógyászatunk Magyarország legrégebben alapított magánklinikáján működik. Bemutatkozás
  • Könnyen megközelíthető, központi elhelyezkedés.
  • Telefonos előjegyzés a vizsgálatra.
  • Rövid várakozási idő a vizsgálatra / műtétre.
  • TB támogatott egynapos műtét.
  • Gyors, pontos és hatékony műtétek.
  • Személyes figyelem és gondoskodás a betegekről.
  • Az operáló orvossal a munkaidőn túli kapcsolattartás.

Bejelentkezés

Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
On-line foglalás
Bejelentkezés