Tájékoztató a végbéltályog kezeléséről, műtétjéről - TB támogatott műtét

Egynapos sebészeti műtétek - TB támogatással

Az egynapos sebészeti műtétek díját - az érvényes TAJ kártyával rendelkező betegek számára - a TB fizeti.

Bővebben...

Végbéltáji beavatkozások esetében lehetőség van a vizsgálat és a műtét egy altatásban történő elvégzésére akár TB támogatással – rövid időn belül, intézményi várólista alapján! Magánbetegek számára akár azonnali időpont is lehetséges, várólista nélkül.

Ez azt jelenti, hogy az altatásban végzett vizsgálat után – a beteg előzetes beleegyezésével – elvégezzük a szükséges műtétet is.

A betegség

A végbéltályog a végbél körüli lágyrészekben kialakult gennykeltő baktériumok okozta gyulladásos folyamat eredménye, ami az alábbi rajzon jól láthatóan a végbél mirigyeiből indul ki.

Végbéltályog

A gyulladás átterjed a végbél körüli kötőszövetre, és a végbélnyílás mellett fájdalmas, piros dudorként jelenik meg (lásd az alábbi rajzot). Kialakulását hidegrázás, magas láz (40-42 C fok) kíséri. Elhanyagolt esetben megnyílhat a bőrfelszín felé, vagy akár betörhet a végbélbe. Kialakulását elősegíti a nem megfelelő higiénia, cukorbetegség, immunhiányos állapot, illetve végbél körüli sérülés.

Végbéltályog

Vizsgálat és konzultáció

A vizsgálat előtti beszélgetés során korábbi betegségeiről, műtéteiről kérdezzük, utána a jelenlegi betegségével kapcsolatos panaszairól.

Ezután a beteget térdelő-könyöklő helyzetben megvizsgáljuk, ami azt jelenti, hogy a beteg előre hajolva térdén és könyökén támaszkodik a vizsgálati alatt.

A vizsgálat rövid ideig tart és bár a testhelyzet szokatlan és kényelmetlen, ez a póz biztosítja az orvos számára a legoptimálisabb vizsgálati feltételeket.

A vizsgálati testhelyzet felvételéhez szeretnénk segítséget nyújtani az alábbi animációs filmmel:

A vizsgálat szemrevételezéssel kezdődik. Tekintettel, hogy a végbéltályog a végbélnyílás környékén közvetlenül a bőr alatt helyezkedik el és ezért jól látható, a diagnózist könnyű felállítani. A terület fájdalmassága miatt végbéltükrözéses vizsgálatot nem végzünk. A vizsgálat során megállapítjuk a tályog nagyságát és elhelyezkedését.

A vizsgálat befejezése után az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról és annak kezelési lehetőségeiről. Ekkor esik szó a javasolt műtét típusáról, az egynapos sebészetről, mint speciális ellátási formáról, a műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg egyéb kiegészítő vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól és a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról. A felvilágosítás során elhangzik minden információ, amely szükséges a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.

A konzultáció során a betegek gyakran felteszik a kérdést: mit tanácsolok, műtétet vagy konzervatív kezelést? Enyhe gyulladásos tünetek esetén az antibiotikumokkal történő kezelés eredményes lehet, de a végbéltályog esetében a válasz teljesen egyértelmű: A sürgősséggel elvégzett műtét az egyetlen helyes megoldás! A tályog feltárásának elmaradása általános szeptikus állapotot okozhat, ami az életet veszélyeztetheti.

A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.

A kezelés lehetőségei

A gyulladás kezdetben gyógyszeres kezeléssel visszahúzódásra késztethető. A láz, hidegrázás, a fájdalom, a terület pirosságának fokozódása annak a jele, hogy a gennyes folyamat már kialakult, ilyenkor sürgős műtéti feltárást kell végeznünk. A műtét elmaradása esetén a végbéltályog az egész szervezetre kiterjedő szeptikus állapotot okozhat.

A műtéti érzéstelenítés

A konzultáció során gyakran kérnek tanácsot az érzéstelenítés módjával kapcsolatban: helyi érzéstelenítést vagy érzéstelenítéssel kombinált altatást javasolok? A tályog műtéti feltárását - tekintettel a környező szövetek gyulladásos állapotára - kizárólag érzéstelenítéssel kombinált altatásban végezzük.
Tájékoztató a műtéti érzéstelenítések fajtáiról

Műtét előtti teendők

A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.

Fontos!

Ha a műtétet altatásban vagy kombinált érzéstelenítésben végezzük, az operációt megelőző napon éjfélig szabad csak ételt és italt fogyasztani, mivel az altatást kizárólag teljesen éhgyomorral lehet elvégezni!

A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be - a reggeli orvosságot kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt. Amennyiben van olyan gyógyszere, amelyet napközben is szednie kell, azt hozza magával a klinikára!

A műtét előtt hashajtó használata, beöntés tilos!

A műtét

Az altatásban végzett műtét során a tályogot teljes hosszában felvágjuk, tartalmát kiürítjük, hidrogénperoxiddal, betadinnal átöblítjük, majd az üreget lazán tamponáljuk.

Műtét utáni teendők

A műtétet általában 6-8 órás megfigyelési idő követi, amely alatt az élettani funkciók stabilizálódnak (vérnyomás, vizelet), és a beteg saját lábán, kísérővel elhagyhatja a klinikát. A sebet nyitva kezeljük, feltárást követő időben rendszeres kötéscseréket végzünk. Ha a műtétet lázas állapot előzte meg, antibiotikum szedése szükséges. Az első egy hétben tartózkodni kell a fizikai megterheléstől, de állandó ágynyugalom nem szükséges. A közvetlen műtét utáni fájdalom gyógyszeresen jól kezelhető. A fájdalom megszüntetésére négy féle fájdalomcsillapító tabletta együttes, kombinált alkalmazása vált be. A széklet rendezése a gyógyulási időszak alatt kiemelkedően fontos, ez alatt rendszeres, puha székletet értünk. Napi 3x1 evőkanál paraffinolaj fogyasztása javasolt, egyéb hashajtó használata általában szükségtelen. A seb váladékozása 3-4 hétig normális, tisztasági betét viselését javasoljuk. A teljes gyógyulási idő kb. négy hét, ebben az időszakban fizikai kímélet szükséges.

Lehetséges szövődmények

Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egy orvos sem garantálhatja. A legkörültekintőbb műtéti beavatkozás mellett is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények (pl. utóvérzés) felismerését szolgálja a műtét után a klinikán töltött megfigyelési idő, a hazabocsátást követően pedig a folyamatos kapcsolattartás. Ezért bármilyen csekély jelét is tapasztalja szövődmény kialakulásának (pl. vérzés, láz), éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát, aki gondoskodik a szövődmény megoldásáról. Elégtelen feltárás, ill. a gyulladásos folyamat előrehaladása további feltárásokat tesz szükségessé.

A késői szövődmények közül leggyakrabban a végbélsipoly fordul elő, ami sajnos csak újabb műtéttel gyógyítható.

Végbéltályog
A képen a végbéltályog gyógyulása
után kialakult sipoly látszik

A késői szövődmények közül ezen kívül még a végbélzáró izom sérülése után kialakulhat részleges vagy teljes széklet és/vagy szél visszatartási nehezítettség. További szövődmény lehet a műtét utáni gyulladás következményeképpen kialakult végbéltályog, végbélsipoly, amelyek műtétje esetén szövődményként végbél szűkület, részleges vagy teljes széklet és/vagy szél visszatartási nehezítettség alakulhat ki. A szövődmények kialakulását a megfelelő gondossággal végzett műtéttel, valamint a műtét utáni gondos megfigyeléssel próbáljuk megelőzni.

Árak

Árak

Orvosaink

A rendelést és a műtéteket Dr. Dömötör Gábor sebész szakorvos végzi.
Rendelési idő:
hétfő 8:00 - 16:00 óráig
kedd 8:00 - 16:00 óráig
szerda 8:00 - 16:00 óráig
csütörtök 8:00 - 16:00 óráig
péntek 8:00 - 16:00 óráig
Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
E-mail:
On-line foglalás
A rendelést és a műtéteket Dr. Lukovich Péter gastroenterológus és sebész szakorvos végzi.
Rendelési idő:
hétfő 8:00 - 16:00 óráig
kedd 8:00 - 16:00 óráig
szerda 8:00 - 16:00 óráig
csütörtök 8:00 - 16:00 óráig
péntek 8:00 - 16:00 óráig
Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
E-mail:
On-line foglalás

Miért érdemes a végbéltályog műtétet nálunk elvégeztetni?

  • Sebészetünk Magyarország legrégebben alapított magánklinikáján működik. Bemutatkozás
  • Könnyen megközelíthető, központi elhelyezkedés.
  • Telefonos előjegyzés a vizsgálatra.
  • Rövid várakozási idő a vizsgálatra / műtétre.
  • A fájdalmas vizsgálatokat altatásban is végezzük!
  • Gyors, pontos és hatékony lézerműtét.
  • TB támogatott egynapos műtét.
  • Személyes figyelem és gondoskodás a betegekről.
  • Az operáló orvossal a munkaidőn túli kapcsolattartás.
  • Sürgős esetben soron kívüli vizsgálatot és műtéti ellátást biztosítunk!

Bejelentkezés

Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
On-line foglalás
Bejelentkezés