Kérjük, adja meg adatait, és kollégáink a lehető legrövidebb időn belül - vagy az Ön által megjelölt, az Ön számára legalkalmasabb időpontban - kapcsolatba lépnek Önnel és egyeztetik a megfelelő konzultációs időpontot. Sürgős esetekben hívjon minket a: +36 1 266 77 66-os vagy a +36 70 604 77 66-os telefonszámon.
A *csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.
A végbél véna trombózis úgy keletkezik, hogy valamelyik tágult végbélvénában megalvad a vér, így a vénát elzáró vérrög keletkezik. A röggel elzárt véna a keletkező ödémától megduzzad. A beteg a végbelénél gyorsan kialakuló, ujjbegynyi, feszülő, fájdalmas csomót észlel.
A végbélvéna trombózis hátterében minden esetben az aranyérbetegség áll, ezért ez a kórkép az aranyeresség szövődményeként fogható fel.
A aranyeresség népbetegségnek számít, amely a felnőtt lakosság 20%-át érinti. Az aranyeresség talaján különböző szövődmények alakulhatnak ki, amelyek rendkívül fájdalmasak (végbélrepedés), vagy ijesztőek (végbél vénatrombózis, végbélvérzés), ezért gyakran a beteg éppen a szövődmények okozta panaszok miatt keresi fel orvosát.
![]() |
![]() |
Végbélvéna trombózis | Végbélvéna trombózis |
A képen látható, hogy a vérrög úgy keletkezik, hogy a vénában a lelassult véráramlás következtében megalvad a vér. Ha a vérrögből leszakad egy darab és bekerül a keringésbe, ezt embóliának hívjuk.
![]() |
A trombózis és az embólia kialakulása. |
A vizsgálat előtti beszélgetés során korábbi betegségeiről, műtéteiről kérdezzük, utána a jelenlegi betegségével kapcsolatos panaszairól.
A végbélvéna trombózis elhelyezkedésénél fogva már megtekintéssel is diagnosztizálható, de tekintettel arra, hogy meglévő aranyeresség szövődményeként alakult ki, magáról az aranyeres betegségről is tájékozódnunk kell.
A vizsgálat során különbséget kell tenni a friss és a régebbi végbélvéna trombózis között. A frissen kialakult végbélvéna trombózis vizsgálatát a fájdalom miatt csak altatásban tudjuk elvégezni!
A már egy-két hete meglévő végbélvéna trombózist lehet a hagyományos módon is vizsgálni, de a fájdalom miatt a betegek általában az altatásos vizsgálatot választják.
A./ A végbélvizsgálat első lépése a végbél falának ujjal történő áttapintása. A vizsgálatot síkosított gumikesztyűben, mutatóujjal végezzük. A kb. 4-5 cm-es magasságig tapintható kóros elváltozásokat, valamint a záróizom tónusát vizsgáljuk.
B./ A végbéltükrözés egy videokamerával ellátott cső alakú eszköz végbélbe történő bevezetésével történik, így a beteg a vizsgálat egész menetét figyelemmel kísérheti egy monitor képernyőjén, miközben az orvos elmagyarázza a látottakat. A végbél tükrözéses vizsgálat során az aktuális panaszokon túl a végbél teljes alsó szakaszát átvizsgáljuk kb. 14-20 cm magasságig a daganatos betegségek kizárására, ezért ez a vizsgálat egyben rákszűrő vizsgálat is.
A vizsgálatot általában érzéstelenítés nélkül végezzük. A vizsgálat alatt a beteg többnyire kis kényelmetlenségen kívül egyebet nem érez. A végbél betegségek azonban olyan súlyosságúak is lehetnek, amikor már maga a vizsgálat is fájdalmas. (pl. gyulladt aranyeres csomó, végbélberepedés, végbéltályog).
A fájdalom és a fájdalomtól való félelem érzése az egyik legrosszabb érzés az ember életében. A Hippokratészi orvosi eskü is így kezdődik: "Csillapítsd a fájdalmat és a szomjúságot!" Az Ars Medica Lézerklinikán alapelv, hogy sem a vizsgálatoknál, sem a műtéti beavatkozásoknál a beteg egyáltalán ne érezzen semmilyen fájdalmat, hiszen a betegek elsősorban ezt várják el egy magánklinikától. Tapasztalatunk alapján a betegek egy része azt is kívánatosnak tartja, ha nincs éber állapotban a vizsgálat során.
Ezért a fájdalmas végbélvizsgálatokat - külön kérésre - ultrarövid altatásban is el tudjuk végezni!
A vizsgálat során a végbél teljes alsó szakaszát átvizsgáljuk. a daganatos betegségek kizárására, (rákszűrő vizsgálat). Egy videokamera jóvoltából a beteg a vizsgálat egészmenetét figyelemmel kísérheti egy monitor képernyőjén, miközben az orvos elmagyarázza a látottakat.
A beteget térdelő-könyöklő helyzetben megvizsgáljuk, ami azt jelenti, hogy a beteg előre hajolva térdén és könyökén támaszkodik a vizsgálati asztalon.
Bár a testhelyzet szokatlan és kényelmetlen, ez a póz biztosítja az orvos számára a legoptimálisabb vizsgálati feltételeket és csupán 1-2 percig tart.
A vizsgálati testhelyzet bemutatásához szeretnénk segítséget nyújtani az alábbi animációs filmmel:
A vizsgálat díja: 32.000 Ft
A vizsgálatra történő bejelentkezéskor jelezni kell, ha a vizsgálatot ultrarövid altatásban kéri!
A vizsgálat díja: 75.000 Ft
A vizsgálat befejezése után az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról és annak kezelési lehetőségeiről. Ekkor esik szó a javasolt műtét típusáról, az egynapos sebészetről, mint speciális ellátási formáról, a műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg egyéb kiegészítő vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól és a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról. A felvilágosítás során elhangzik minden információ, amely szükséges a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.
A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.
A végbél véna trombózis kezelésében, három lehetőség közül választhatunk. Az egyik lehetőség csak a vérrög eltávolítása, a másik lehetőség a vérrög eltávolítása és az aranyeres betegség egyidejű megoldása (aranyérműtét). A harmadik lehetőség a végbél véna trombózis konzervatív kezelése kenőcsökkel, kúpokkal. A vérrög sürgős eltávolítása az embólia veszélye miatt mindenféleképpen ajánlott.
A gyors - akár helyi érzéstelenítésben is végezhető - műtét ezt a veszélyt szünteti meg, de mivel az aranyérbetegség megmarad, nem végleges megoldás. Csak a vérrög eltávolításával egy időben elvégzett aranyérműtét oldja meg véglegesen az összes problémát, amit az aranyérbetegség és a szövődményei okoznak. Az embólia veszélye az idő múlásával csökken, mert a vérrög hozzátapad az ér falához, majd lassan elveszti víztartalmát, zsugorodni kezd, később kötőszövetesen átalakul (hegesedik).
A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.
Fontos!
Ha a műtétet altatásban vagy kombinált érzéstelenítésben végezzük, az operációt megelőző napon éjfélig szabad csak ételt és italt fogyasztani, mivel az altatást kizárólag teljesen éhgyomorral lehet elvégezni!
A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be - a reggeli orvosságot kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt. Amennyiben van olyan gyógyszere, amelyet napközben is szednie kell, azt hozza magával a klinikára!
A műtét előtt hashajtó használata, beöntés tilos!
CO2 lézer műtét
A lézersebészeti műtétet CO2 operációs lézerrel végezzük. A lézerfény speciális tulajdonságai miatt nagy energiát képes kis felületen továbbítani, ami a sejtekbe hatolva, azok víztartalmát gőzzé változtatva, mintegy "felrobbantja" a sejtet. A lézersebészetben a nagy pontossággal irányított lézerfénnyel precíz vágást tudunk végezni, miközben annak környezetét megkíméljük. A műtét során a végbél nyálkahártyáját és a véna falát lézerrel megnyitjuk és a vérrögöt eltávolítjuk. A sebbe laza tampont helyezünk. A lézerrel történő vágás során a 0.5 mm-nél kisebb átmérőjű erek elzáródnak, így a műtét vértelenül végezhető. Mivel nincs vérzés, nem kell összevarrnunk a keletkező sebeket, ezért a későbbiekben varratszedés sem szükséges. A seb kb. egy hét alatt gyógyul meg.
Koblációs technológia - hideg plazma vágás - gyorsabb gyógyulás, kisebb fájdalommal!
A koblációs technológia - hidegplazma vágás - a legújabb műtéti technológia, amit a lágy szöveteken végzett műtéteknél az eddigi eszközöknél sikeresebben alkalmazhatunk. A koblációs technológiával elektromosan gerjesztjük az elektrolitot (NaCl), ezzel létrehozunk egy fókuszált plazmát, amely alacsony hőmérsékleten bontja meg a szöveti molekuláris kötéseket. A 100-200 µm plazma réteg lehetővé teszi a lágy szövetek pontos vágását, az így létrejött műtéti vágás eredményeként egységes, finom anatómiai felület alakul ki.
Mivel a koblációs plazmavágás 70 C fokon, a vérzéscsillapítás 40 C fokon történik, ezért a műtéti terület környezete minden eddigi eljárásnál kisebb hőterhelést kap. Ennek a műtét utáni gyógyulási folyamatnál van jelentősége.
A koblációs műtétet ugyanúgy végezzük, mint a lézerműtétet: a műtét során a végbél nyálkahártyáját és a véna falát lézerrel megnyitjuk és a vérrögöt eltávolítjuk. A sebbe laza tampont helyezünk.
A koblációs műtétet hideglézeres műtétnek is nevezhetjük, hiszen az elv ugyanaz: a vágást a szövetek elpárologtatásával végezzük. A sebet a koblációs műtétnél sem kell összevarrni, mert a plazma vágás a kis ereket elzárja, emiatt nincs vérzés. A műtét utáni seb is kinézetre hasonló lézerműtét utáni sebhez. Ennél a technikánál sem kell összevarrnunk a keletkező sebeket, ezért a későbbiekben varratszedés itt sem szükséges.
A seb kb. egy hét alatt gyógyul meg.
Egy tapasztalati tényt meg kell említeni, ami a koblációs műtét javára írandó: mivel a lézernél jóval alacsonyabb hőfokon működik, a környező ép szövetek kisebb hő károsodása miatt a műtét utáni gyógyulási folyamat gyorsabb és kisebb fájlommal jár mint a lézerműtétnél!
A koblációs technológiával végzett műtét előnyei:
A kobláció animációját az alábbi videón tekintheti meg:
A helyi érzéstelenítésben végzett műtét után kb. egy óra a megfigyelési idő, kombinált érzéstelenítésben végzett műtét után kb. 6-8 óra, utána a beteg saját lábán, kísérővel elhagyhatja a klinikát. Az első egy hétben tartózkodni kell a fizikai megterheléstől, állandó ágynyugalom nem szükséges. A műtét után jelentkező fájdalom az első 2-3 napban néha spontán, de elsősorban székeléskor jelentkezik. Megszüntetésére négyféle fájdalomcsillapító tabletta alkalmazása vált be, kiegészítve a műtéti terület időnkénti jegelésével, valamint kamillás ülőfürdővel. A széklet rendezése a gyógyulási időszak alatt kiemelkedően fontos (rendszeres, puha széklet). Napi 3x1 evőkanál paraffinolaj fogyasztása javasolt, egyéb hashajtó használata általában szükségtelen. Hőemelkedés a műtétet követő napon elő fordulhat. Ha egy napnál tovább tart, antibiotikum szedése javasolt. Kisebb vérzés az első pár napban, később székürítéskor, nem ad okot aggodalomra. A seb váladékozása 4-7 napig normális, tisztasági betét viselését javasoljuk. A teljes gyógyulási idő kb. egy hét, ez alatt fizikai kímélet szükséges, szellemi munkavégzés ez időszak alatt is folytatható. Az első kontroll két hét múlva esedékes.
Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egy orvos sem garantálhatja. A legkörültekintőbb műtéti beavatkozás mellett is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények (pl. utóvérzés, gyulladás) felismerését szolgálja a műtét után a klinikán töltött megfigyelési idő, a hazabocsátást követően pedig a folyamatos kapcsolattartás. Kisebb vérzés előfordulása az első pár napban, később esetleg székletürítéskor, nem ad okot aggodalomra. Tartós hőemelkedés, láz, vérzés esetén, éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát, aki gondoskodik a szövődmény megoldásáról.
A késői szövődmények közül a végbélzáró izom sérülése után kialakulhat részleges vagy teljes széklet és/vagy szél visszatartási nehezítettség. További szövődmény lehet a műtét utáni gyulladás következményeképpen kialakult végbéltályog, végbélsipoly, amelyek műtétje esetén szövődményként végbél szűkület, részleges vagy teljes széklet és/vagy szél visszatartási nehezítettség alakulhat ki. A szövődmények kialakulását a megfelelő gondossággal végzett műtéttel, valamint a műtét utáni gondos megfigyeléssel próbáljuk megelőzni.