Dupuytren contractura

A betegség

A furcsa nevű betegséget Napóleon orvosáról és hadisebészéről nevezték el, aki elsőként alkalmazott nyitott műtétet gyógyítására. Magyarul talán tenyéri hegesedésnek lehetne nevezni. Fiatal középkorúakon és idősebbeken egyaránt előfordulhat, férfiakon jóval gyakoribb.Az észak európai és angolszász országokban igen gyakori a tenyéri hegesedés, a Vikingek terjesztették el a világban, angolul ezért hívják Viking-betegségnek.

Oka: A betegség genetikai hátterű, kialakulására való hajlam öröklődik, de a hegesedés létrejöttében számos tényező játszhat szerepet, ilyenek a cukorbetegség, epilepszia, túlzott mértékű dohányzás és alkoholfogyasztás. Az ujjak mozgását akadályozó hegesedés lényege az ínhüvely és a bőr közötti erős kötőszövetes lemez, az aponeurosis hegesedése. Ennek a bőnyeszerű lemeznek a rostjai hosszirányban zsugorodnak, és a kézujjak mozgását, elsősorban a nyújtását akadályozzák.

Tünetei: A tenyéri hegesedés több fázisban zajlik, az évek folyamán fokozatosan rosszabbodik. Mivel fájdalmat szinte egyáltalán nem okoz, a kezdeti tüneteket a betegek jó része észre sem veszi, vagy nem veszi komolyan. Kezdetben általában kis heges , bőrt behúzó csomó formájában jelentkezik a tenyéren, leggyakrabban a gyűrűs- vagy kisujj sugárban. Később egyre inkább húzó, húrszerű heg formáját veszi fel, és a kisujj és gyűrűsujj mozgását jelentősen akadályozza. Igen késői formája, amikor az ujjak szinte már teljesen a tenyérbe simulnak, gyakorlatilag mozdíthatatlanok. A Dupuytrencontractura gyakran jelentkezik mindkét kézen, az egyiken általában enyhébb, a másikon súlyosabb formában.

Kezelése: A Dupuytrencontractura gyógyítása során nagyon sok szempontot kell figyelembe venni, hogy jó döntést hozhassunk. A kezelés elsősorban a betegség stádiumától függ: csak egyedüli csomó észlelhető-e, vagy már kialakult húzó hegesedés, az milyen sugarakra terjed ki, esetleg már teljesen merev zsugorodás áll-e fenn, az ujjak ízületeinek teljes merevségével. Természetesen figyelembe kell venni a beteg korát, fizikális állapotát, egyéb betegségeit is.

Egyedüli csomók vagy nem túl durva hegek esetében esetleg lehetőség van kisebb feltárásból eltávolítani a hegeket, egyes esetekben elég lehet bőrön keresztüli átmetszés a mozgás javításához. A betegek legnagyobb részénél azonban széles feltárást kell végezni a tenyéren, gyakran az ujjakra is vezetve, hogy a heges szöveteket maradéktalanul eltávolíthassuk és az ujjak mozgása szabaddá váljon. Nagyon fontos a beteg részéről a türelem és kitartás, mert műtét után nagyon lényeges a kellő ideig alkalmazott gyógytorna a jó végeredmény érdekében.

Vizsgálat és konzultáció

A beteg vizsgálata a klinika baleseti sebészeti ambulanciáján történik. Először korábbi betegségeiről, műtéteiről kérdezzük, utána a jelenlegi betegségével kapcsolatos panaszairól. Ezután következik a vizsgálat, amely fizikális vizsgálatból és legtöbbször a sérült testrész röntgen vizsgálatából áll. A vizsgálat befejezése után az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról és annak kezelési lehetőségeiről. Ekkor esik szó a javasolt műtét típusáról, az egynapos sebészetről, mint speciális ellátási formáról, a műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg egyéb kiegészítő vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól és a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról. A felvilágosítás során elhangzik minden információ, amely szükséges a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.

A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.

A műtéti érzéstelenítés

A baleseti egynapos sebészeti műtéteket általában altatásban, gerincvezetéses érzéstelenítésben vagy helyi érzéstelenítésben végezzük.

Műtét előtti teendők

A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, ha altatásban végezzük a műtétet, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.

Fontos!

Ha a műtétet altatásban vagy kombinált érzéstelenítésben végezzük, az operációt megelőző napon éjfélig szabad csak ételt és italt fogyasztani, mivel az altatást kizárólag teljesen éhgyomorral lehet elvégezni!

A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be - a reggeli orvosságot kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt. Amennyiben van olyan gyógyszere, amelyet napközben is szednie kell, azt hozza magával a klinikára!

Műtét utáni teendők

A műtétet általában 6-12-24 órás megfigyelési idő követi, utána a beteg saját lábán, kísérővel, személygépkocsival elhagyhatja a klinikát. Az első egy hétben tartózkodni kell a fizikai megterheléstől, állandó ágynyugalom nem minden esetben szükséges. Alsó végtagi műtét után az operált végtag nem minden esetben terhelhető, ebben az esetben segédeszköz használata szükséges. A lábadozási időszakban azonban javasolt a mérsékeltebb fizikai aktivitás, hogy a műtéti seb szövődménymentesen gyógyuljon. Varratszedés a műtét utáni 10-14. napon történik. A teljes gyógyulás esetenként más, általában kb. 3-6 hónap. Ezen idő alatt gyógytorna végzése, az ízület fokozatos terhelése javasolt.

Lehetséges szövődmények

A szövődmény olyan váratlan esemény, amely a gyógyulás normális folyamatát megzavarja, a szokványostól eltéríti és orvosi beavatkozás nélkül az állapot rosszabbodását okozza. A legkörültekintőbb műtéti beavatkozás mellett is kialakulhatnak szövődmények, ezért egy műtét szövődménymentességét egy felelősségteljes orvos sem garantálhatja. Klinikánkon a nálunk kezelt betegek számára az operáló orvos "non-stop" telefonos elérhetőségét biztosítjuk. Ha a legkisebb jel arra mutat, hogy a gyógyulás nem a normális úton halad, azonnal jelezze az operáló orvos felé, aki igyekszik orvosolni ezt a problémát.

A korai szövődmények: utóvérzések, gyulladások jól kezelhetők. Ezért bármilyen csekély jelét is tapasztalja bármilyen szövődmény kialakulásának (pl. vérzés, láz), éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát vagy az ügyeletes orvost, aki gondoskodik annak megoldásáról.

Árak

Árak

Orvosaink

A rendelést és a műtéteket Dr. Hábel Tamás kézsebész szakorvos végzi.
Rendelési idő:
szerda 12:00 - 15:00 óráig
Bejelentkezés:
Minden nap, munkaszüneti és ünnepnapokon is 0-24 óráig
Telefon:
E-mail:
On-line foglalás

Miért érdemes a baleseti sebészetünket igénybe venni?

  • Baleseti sebészetünk Magyarország legrégebben alapított magánklinikáján működik. Bemutatkozás
  • Sürgősségi ellátás és ügyelet minden nap (hétvégén, ünnepnap is) 8:00-22:00 óra között.
  • Egynapos baleseti sebészeti műtétek.
  • Egyéb mozgásszervi műtétek.
  • Könnyen megközelíthető, központi elhelyezkedés.
  • Telefonos előjegyzés.
  • Rövid várakozási idő a vizsgálatra / műtétre.
  • Gyors, pontos és hatékony műtétek.
  • Személyes figyelem és gondoskodás a betegekről.
  • Az operáló orvossal a munkaidőn túli kapcsolattartás.

Bejelentkezés

Bejelentkezés:
Minden nap, munkaszüneti és ünnepnapokon is 0-24 óráig
Telefon:
On-line foglalás
Bejelentkezés