Kérjük, adja meg adatait, és kollégáink a lehető legrövidebb időn belül - vagy az Ön által megjelölt, az Ön számára legalkalmasabb időpontban - kapcsolatba lépnek Önnel és egyeztetik a megfelelő konzultációs időpontot. Sürgős esetekben hívjon minket a: +36 1 266 77 66-os vagy a +36 70 604 77 66-os telefonszámon.
A *csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.
Az égések a leggyakoribb háztartási balesetek közé tartoznak. Hatékony ellátásuk nemcsak a sérülés mértékének súlyosságát csökkenti, hanem a gyógyulási időt is rövidíti, valamint elősegíti az esztétikus hegesedést. Az égési sérülések egyik legelterjedtebb osztályozása az érintett bőrfelület mélysége alapján történik.
Elsőfokú égés csak a bőr legfelső rétegét, a hámréteget érinti. Ez esetben a bőr pirossá és feszessé válik, érintése fájdalmas.
A másodfokú égésnél a bőr második rétege, az irha is sérül. Az ilyen égési sérülések jellemzője a kisebb-nagyobb hólyagok megjelenése.
Harmadfokú égésnél a bőr legalsó rétege, a bőralja is sérül. Ilyenkor a sebfelület piszkosszürke, sárgás és érzéketlen, mert az idegvégződések ilyenkor elhalnak.
A legsúlyosabb, negyedfokú égési sérüléseknél a bőr szövetei elszenesednek.
Égési sérülést nem csak forró tárgyak, folyadékok, gőz vagy forró gáz, de a súrlódás, illetve UV-, és radioaktív sugárzás is okozhat. Amennyiben az égési sérülés nagysága meghaladja a tenyér kiterjedését, illetve ha másodfokú vagy annál komolyabb sérülésre gyanakszunk, azonnal orvoshoz kell fordulni.
A mentők érkezéséig az égett bőrfelszínt lehetőség szerint folyóvízzel kell hűteni, és gondoskodni kell a sérült folyadékpótlásáról is. Amennyiben a sérült a testfelszín több mint 25 százalékán másodfokú égési sérülést szenvedett – tíz évnél fiatalabb gyermekeknél és negyvenöt évnél idősebb felnőtteknél már 20 százalékos égésnél is – haladéktalanul égési centrumba kell juttatni a beteget. Ugyanez a teendő akkor, ha az égési sérülés harmadfokú, és a testfelszín 10 százalékát érintette, vagy ha jelentős égési sérülés található az arcon, a nemi szervek tájékán, a kezeken, a lábakon, és gyanúnk van arra, hogy az égés a légutakat is érintette (robbanás). Ezekben az esetekben mindenképpen mentőt kell hívni, mert ha nem az égési sérültek ellátására szakosodott kórházba kerül a beteg, az jelentősen ronthatja a gyógyulás esélyét.