Kérjük, adja meg adatait, és kollégáink a lehető legrövidebb időn belül - vagy az Ön által megjelölt, az Ön számára legalkalmasabb időpontban - kapcsolatba lépnek Önnel és egyeztetik a megfelelő konzultációs időpontot. Sürgős esetekben hívjon minket a: +36 1 266 77 66-os vagy a +36 70 604 77 66-os telefonszámon.
A *csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.
Bőrelváltozások, amelyekre fokozottan kell figyelni, mert rosszindulatúvá válhatnak:
A rosszindulatú daganatok kialakulását gyakran megelőzi a bőr vagy a nyálkahártya egy többé-kevésbé jól meghatározott klinikai állapota, amelyet rákmegelőző állapotnak nevezünk. Néhány példa ezekre:
Öregkori bőrsorvadás: Ráncosodó, száraz, vékony bőr, áttűnő érhálózat és finom hámlás jellemzi. Test szerte előfordul. A puhító krémek állandó használata és fényvédelem ajánlott.
Öregkori szarusodási zavarok: Piszkosszürke, lapos, nehezen leemelhető pikkelyek jellemzik. Alattuk a bőr elvékonyodott, vérzékeny, néha apró fekélyekkel borított. Csak a fedetlen bőrfelszíneken alakul ki. Szakorvosi kezelésük szükséges.
Leukoplakia: Opaleszkáló vagy tejfehér folt, éles határral, egynemű vagy kövezetszerű felszínnel. A száj, a nemi szervek, a végbél környékének átmeneti és látható nyálkahártyáján észlelhető. Szakorvosi kezelésük szükséges.
Bőrszarv (cornu cutaneum): Szemölcsszerű képlet, amely csúcsszerűen elszarusodik. Eltávolítása javasolt.
Az idült bőrgyulladások, heges területek, némelyik anyajegy és faggyúmirigy ciszta szintén szakorvosi ellenőrzést és kezelést igényel.
Rosszindulatú bőrelváltozások:
A basalioma (alapsejtes bőrrák, bazalióma) a hám legalsó rétegéből eredő bőrrák. A basalioma többnyire a napfénynek kitett bőrterületeken keletkezik. A daganat eleinte apró, fénylő, tömött csomó a bőrön, amely nagyon lassan nő, néha olyan lassan, hogy fel sem tűnik az új növedék. Az egyes daganatok növekedési sebessége azonban nagyon eltérő lehet, némelyikük évente 10 millimétert is nőhet.
A basaliomák kifekélyesedhetnek, vagy var (pörk) keletkezhet a közepükön. Néha laposan növekednek és heget utánozhatnak. A basalioma szegélye némelykor gyöngyházfényű lehet. A bőrrák időnként vérezhet, majd pörkösödhet és gyógyulhat, ennek alapján a beteg sokszor azt gondolja, hogy az elváltozás csak egyszerű seb. Ez az időnkénti kisebesedés és gyógyulás valójában a basalioma és a spinalioma jellegzetes tünete.
A basaliomák nem adnak áttétet a test távoli részeibe, inkább a környező szövetekbe terjednek és azokat roncsolják. Ha a basaliomák a szem, száj, csont vagy az agy közelében növekednek, ennek következményei súlyosak lehetnek. A legtöbb betegen azonban csupán a bőrben növekednek. Mindazonáltal a basaliomák korai eltávolításával megelőzhető az alattuk lévő szervek károsodása.
A spinalioma (elszarusodó laphámrák) a hám középső rétegéből kiinduló bőrrák. A spinalioma a legtöbbször a napfénynek kitett területeken jelenik meg, de a bőrön, vagy a nyelv és a száj nyálkahártyáján bárhol előfordulhat. Az épnek tűnő bőrről éppúgy kiindulhat, mint az akár sok évvel korábban fénykárosodott bőrterületről.
A spinalioma vörös, hámló, pörkös, nem gyógyuló foltként kezdődik. Ahogy növekszik, a daganat kissé kiemelkedőbbé, tömötté, szemölcsös felszínűvé válhat, végül kifekélyesedik, és a mélyebb szövetekbe terjed.
A legtöbb spinalioma csak a környező területet érinti, és a szomszédos szövetekbe tör be, távoli áttétet nem ad. Egyes esetekben azonban a test távoli részébe is adhatnak áttétet és halált okozhatnak.
A legfontosabb, hogy folyamatosan figyeljük a bőrünket, különösen a napfénynek kitett helyeken! Az UV sugárzás és a bőrrákok közötti oki összefüggés bizonyított! A rákot megelőző, halvány vörös, hámló, nem múló folt könnyen felfedezhető. Azonnal forduljunk orvoshoz a vérzékeny, színét, nagyságát változtató anyajeggyel. Ha a napozástól károsodott a bőrünk, jelentkezzünk szűrővizsgálaton a bőrgyógyásznál.
Gyakoriak azok a bőrbetegségek, melyek idővel rosszindulatúvá válhatnak. Ha megelőző kezelést alkalmazunk (pl. festékes anyajegyek eltávolítását), véglegesen kizárhatjuk ennek veszélyét, mert kezdeti állapotban ezek az elváltozások úgyszólván nyom nélkül távolíthatók el. Harmincöt-negyven éven felülieknél a bőrön jelentkező szemölcsök, szemölcsszerű burjánzások, kifekélyesedett vagy nem gyógyuló sebek esetében gondoljunk erre és forduljunk azonnal szakorvoshoz!
Ha a fenti fotókon nem ismeri fel az Ön által eltávolíttatni kívánt elváltozást, kattintson ide további segítségért!
A műtétet szakorvosi vizsgálat előzi meg, amelynek során először szabad szemmel, majd ha szükséges, nagyítóval tekintjük meg az elváltozást. A vizsgálat után az orvostól részletes felvilágosítást kap a betegségéről, a javasolt műtétről, a műtéti érzéstelenítésről, a műtét utáni gyógyulás szakaszairól, a lehetséges szövődményekről, valamint a műtéti díjról. A műtétről videót, a várható esztétikai eredményről fotót mutatunk. Ennek jegyzőkönyve a Vizsgálati lap, amit a beteg, az orvos és a jelenlévő asszisztens is aláír. A vizsgálat és a megbeszélés után azonnal, vagy bármely későbbi időpontban is elvégezhető a műtét. Ha el kívánja végeztetni a műtétet, egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést is.
Ha a műtétet közvetlenül az orvosi konzultáció után elvégezzük, vizsgálati díjat nem kell fizetni!
A bőrrákok esetében a klinikánkon alkalmazott megoldás az elváltozás ép szövetben történő eltávolítása, amely végleges gyógyulást és szép esztétikai eredményt nyújt. Az eltávolított anyagot minden esetben szövettani vizsgálatra küldjük, erről írásos leletet adunk ki. A műtét után a beteget két éven keresztül ellenőrizzük. Ez azt jelenti, hogy időszakos kontrollvizsgálatokon ellenőrizzük, hogy nem újult-e ki az elváltozás. Ha ez idő alatt kiújulást nem észlelünk, gyógyultnak nyilvánítjuk, ha a daganat kiújul, a műtétet újra elvégezzük. Ez a műtét a beteg számára garanciális, újabb műtéti díjat nem kell fizetnie. A klinikánkon rádióhullámú technikával végzett műtét után maradó heg 1 mm-2 cm nagyságú bőrelváltozások esetén ad igen szép esztétikai eredményt, azonban az ennél nagyobb bőrelváltozások esetében a plasztikai sebészeti kimetszés után maradó vonalszerű heg esztétikailag ideálisabbnak tűnik, ezért ezekben az esetekben a plasztikai műtét indokolt.
Az eltávolítást egy wolframhurokkal végezzük, melynek vonalában a rádióhullámú sugárzás energiáját felhasználva "sejt elpárologtatást" hozunk létre, és ezzel kimetsszük a kóros elváltozást.. A helyén maradó viszonylag mély seb az alapjáról feltelődve, ún. sarjadzással gyógyul, majd a sebfelszínt elérve behámosodik. Ezt másodlagos sebgyógyulásnak nevezzük, kb. 2-6 hétig tart a seb nagyságától függően. Az eljárás jellegénél fogva a környező szövetekben minimális hő károsodást okoz, ennek köszönhetően szövettani vizsgálatra alkalmas, éles szélű minta nyerhető Az eltávolított anyagot szövettani vizsgálatra küldjük, erről írásos leletet adunk ki a kontrollvizsgálat alkalmával.
Miután az elváltozást eltávolítottuk, a helyén az alapjánál kissé nagyobb, horzsolásszerű, homorú seb marad. A seb az alapjáról feltelődve, ún. sarjadzással gyógyul, a sebfelszínt elérve behámosodik. Ezt másodlagos sebgyógyulásnak nevezzük, kb. 4-6 hétig tart a nagyságtól függően. A felhelyezett tapaszt kb. két óra múlva el lehet távolítani. Ezután a seb beszárad, pörk keletkezik rajta, a továbbiakban úgy gyógyul, mint egy mélyebben horzsolt seb. Víztől nem kell óvni, a műtétet követően 1-2 hétig gyorstapaszt tegyünk rá, utána szabadon maradhat, a továbbiakban kötni sem kell. A pörk a seb nagyságától függően, 3-4 héten belül leesik, a helyén rózsaszín folt marad, ami 4-5 hónap alatt fokozatosan elhalványodik. A végeredmény a szemölcs alapjánál kissé nagyobb, a bőrrel egy szintben lévő, esetleg kissé homorú, a bőrszínnél valamivel világosabb heg. Hat hét múlva kell az első kontrollvizsgálaton megjelenni. Ekkor kapja meg a szövettani vizsgálat írásos leletét is.
A betegeket a műtétet követően időszakonként két éven keresztül kontrolláljuk. Ez azt jelenti, hogy időszakos kontrollvizsgálatokon ellenőrizzük, hogy nem újult-e ki az elváltozás. Ha ez idő alatt kiújulást nem észlelünk, gyógyultnak nyilvánítjuk, ha a daganat kiújul, a műtétet újra elvégezzük. A kontrollvizsgálatok, vagy az esetleg szükséges újra elvégzett műtétek a beteg számára további költséget nem jelentenek, mert benne foglaltatnak a műtéti díjban.
Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egy orvos sem garantálhatja. A leggondosabb orvosi beavatkozás után is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények: utóvérzés, gyulladás, tekintettel, hogy a beavatkozás a bőr felszínén történik, gyakorlatunkban nem fordult elő. A késői szövődmények között kell megemlíteni a túlhegesedést (keloidos sebgyógyulás). Ennek lényege, hogy a sebgyógyulás öröklötten eltér a normálistól, tömegesebb heg képződik, ez elődomborodik, piros színű, esetleg viszkető, égő érzéssel párosul. Alapjában véve jóindulatú elváltozás, azonban esztétikailag többnyire zavaró. Ha a kontrollvizsgálaton észleljük ezt a fajta sebgyógyulási hajlamot, akkor idejében végzett injekció kúrával megállítható, ill. visszafordítható a kóros gyógyulási folyamat. Ez három alkalommal - kéthetes időközökben - közvetlenül a hegbe adott, hosszú hatású gyulladás gátló injekciót jelent. Ezért fontos az idejében felismert kóros sebgyógyulás, mert csak a műtétet követő három hónapon belül alkalmazott injekciós kezeléssel gyógyítható. Ezért a szövettani lelet átvételén kívül, ez is indokolja a kontrollvizsgálaton történő megjelenést.