Tájékoztató a köldöksérv műtétről - TB támogatott műtét

Egynapos sebészeti műtétek - TB támogatással

Az egynapos sebészeti műtétek díját - az érvényes TAJ kártyával rendelkező betegek számára - a TB fizeti.

Bővebben...

A betegség

Normális esetben a születést követően a feleslegessé váló köldökzsinór helyén a hasfal záródik, hegesedik. Ha a záródás nem tökéletes, a nyitva maradt és kitágult köldökgyűrűn keresztül a hasüregből többnyire belet tartalmazó dudor jelenik meg. Ezt nevezzük köldöksérvnek. Lehet veleszületett, de kialakulhat felnőtt korban is a hasfal gyengülése (pl. elhízás) miatt.

Köldöksérv

A sérvek legrettegettebb szövődménye a kizáródás. Kizáródáskor a sérvkapu gyűrűszerűen összeszorul, a sérvtartalom ereit leszorítja, ezáltal a sérv fájdalmassá, feszessé válik, a bélműködés leáll és a megfelelő kezelés hiányában a sérvtartalom - legtöbbször bél - elhal. A kizáródás bekövetkezhet hirtelen, amikor is a beteg hirtelen fájdalmat észlel a sérv területén; vagy lassan, fokozatosan is, mely rendszerint a tömlőben kinn lévő bélkacsokban felhalmozódó bélsár és gázok miatt jön létre, ilyenkor a beteg lassan kialakuló fájdalomról, a széklet- és a szelek leállásáról számol be.

A kizáródást követő hat órán belül a visszahelyezés megkísérelhető, de tekintettel arra, hogy ez is veszélyekkel járhat, még sikeres visszahelyezés után is a beteg sebészeti osztályon történő bennfekvést és napokig tartó megfigyelést igényel. Sérvkizáródás esetén, ha nem sikerül időben a sérv visszahelyezése, vagy ha a visszahelyezés után nem múlnak el, sőt esetleg fokozódnak a hasi panaszok, sürgős műtét indokolt a bélelhalás veszélye miatt.

A viszonylag szűk sérvkapu miatt a sérvtartalom kizáródásának veszélye a köldöksérvnél fokozottan fennáll!

Vizsgálat és konzultáció

A beteg vizsgálata a klinika sebészeti ambulanciáján történik. Először korábbi betegségeiről, műtéteiről kérdezzük, utána a jelenlegi betegségével kapcsolatos panaszairól. Ezután következik a vizsgálat. Először álló helyzetben vizsgáljuk a szabaddá tett területet, ekkor többnyire az előboltosuló sérvet látjuk és tapintjuk, majd fekvő helyzetben helyezzük vissza a sérvet a hasüregbe. A vizsgálat befejezése után az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról és annak kezelési lehetőségeiről. Ekkor esik szó a javasolt műtét típusáról, az egynapos sebészetről, mint speciális ellátási formáról, a műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg egyéb kiegészítő vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól és a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról. A felvilágosítás során elhangzik minden információ, amely szükséges a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.

A konzultáció során a betegek gyakran felteszik a kérdést: mit tanácsolok, a műtétet vagy a konzervatív kezelést? Én három dolgot szoktam elmondani a betegeimnek. Az első, hogy anatómiai elváltozásról lévén szó (tág köldökgyűrű) a folyamatot nem lehet konzervatív terápiával (pl. sérvkötő viselése) megállítani vagy visszafordítani. Tekintettel, hogy a sérvkapu magától nem záródik, a sérvet csak műtéttel lehet megoldani. Az ideális sérvműtét a legkisebb szöveti feszüléssel a legpontosabban állítja helyre a normális anatómiai viszonyokat. Ezért csak minimális megterheléssel jár a beteg számára. A második, hogy az elváltozás okozta panaszokat (fájdalom, stb.) mindenki másképpen éli meg, ezért kizárólag az egyéni tűrőképesség határozza meg, hogy ki mennyi ideig hajlandó együtt élni ezekkel, ill. mikor határozza el magát a műtétre. A harmadik, de talán a legfontosabb szempont, amit figyelembe kell venni, hogy a viszonylag szűk sérvkapu miatt a sérvtartalom kizáródásának veszélye a köldöksérvnél fokozottan fennáll.

A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.

A kezelés lehetőségei

A veleszületett sérvek spontán gyógyulásra hajlamosak, az első hónapokban maguktól is záródhatnak sok esetben, ha a gyermek nem sír, erőlködik sokat. Az első két évben meg lehet próbálkozni kezelésükkel, öntapadó ragtapasszal ragasztva le a köldököt, mely a sérvet visszatartja, lehetőséget ad megfelelő heg kialakulására, ezáltal a sérv spontán gyógyulhat. Ennél idősebb gyermekeknél spontán gyógyulás már nem várható, sebészi korrekció szükséges. Felnőttkorban, tekintettel, hogy a sérvkapu magától nem záródik, csak a műtét jelent végleges megoldást. Az ideális sérvműtét a legkisebb szöveti feszüléssel állítja helyre a normális anatómiai viszonyokat.

Mivel a betegek többségének fontos, hogy köldöksérv műtét után a köldökük megmaradjon, klinikánkon a köldöksérv műtétet az eredeti köldök megtartásával végezzük. A köldök megtartó műtét során a köldök alatt félkör alakú ívelt metszést ejtünk, majd óvatosan felpreparáljuk a köldök bőrét. A sérvtömlőt kipreparáljuk, nyakánál megnyitjuk, eltávolítjuk. Ezt követően a hasfalat feszüléstől mentes varrattal, vagy speciális szövetbarát műanyagháló beültetésével zárjuk. A háló nem felszívódó anyagból készült, teljesen szövetbarát, allergiás reakciót soha nem tapasztaltunk vele kapcsolatban. A gyógyulás során a kötőszöveti rostok átszövik, szinte egybeforradnak vele, erős, áthatolhatatlan heget képezve.

A háló beültetés elsősorban azoknak a betegeknek ajánlott, akik aktívan sportolnak vagy nehéz fizikai munkát végeznek, ti. ezzel a technikával végzett műtétek után a sérv kiújulási arány 0.3% alá csökken, (a hagyományos technikával végzett műtétek esetében ez az arány 2-3%-os).

Ezután a bőrt visszafektetjük a műtéti területre, egy öltéssel fixáljuk a hasfalhoz, ezáltal a köldök eredeti behúzódását visszaállítjuk, majd a bőr sebet plasztikai bőrvarrattal zárjuk. A végeredmény a köldök alatt félkörívben elhelyezkedő vonalas heg.

A műtéti érzéstelenítés

A konzultáció során gyakran kérnek tanácsot az érzéstelenítés módjával kapcsolatban: helyi érzéstelenítést vagy érzéstelenítéssel kombinált altatást javasolok? Tekintettel, hogy a műtét során megnyílik a hasüreg, a műtétet kizárólag érzéstelenítéssel kombinált altatásban lehet el végezni. Bár a műtéti érzéstelenítés kiválasztásánál nagyon fontos a beteg egyéni érzékenysége, de ezen kívül fontos tényező a betegség súlyosságának a foka is.
Tájékoztató a műtéti érzéstelenítések fajtáiról

Műtét előtti teendők

A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.

Fontos!

Ha a műtétet altatásban vagy kombinált érzéstelenítésben végezzük, az operációt megelőző napon éjfélig szabad csak ételt és italt fogyasztani, mivel az altatást kizárólag teljesen éhgyomorral lehet elvégezni!

A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be - a reggeli orvosságot kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt. Amennyiben van olyan gyógyszere, amelyet napközben is szednie kell, azt hozza magával a klinikára!

A műtét - az eredeti köldök megtartásával

A köldökmegtartó műtét lényege, hogy a műtét után a köldök az eredeti állapotában marad meg. Először a köldök alatt kb. 3-4 cm hosszú félkör alakú ívelt metszést ejtünk, majd óvatosan felpreparáljuk a köldök bőrét. A sérvtömlőt kipreparáljuk, nyakánál megnyitjuk, eltávolítjuk. Ezt követően a hasfalat feszüléstől mentes varrattal, vagy speciális szövetbarát műanyagháló beültetésével zárjuk. A beültetett speciális háló nem felszívódó anyagból készült, teljesen szövetbarát, allergiás reakciót soha nem tapasztaltunk vele kapcsolatban. A gyógyulás során a kötőszöveti rostok átszövik, szinte egybeforradnak vele, erős, áthatolhatatlan heget képezve. A háló beültetés elsősorban azoknál a betegeknél ajánlott, akik aktívan sportolnak vagy nehéz fizikai munkát végeznek, mert ezzel a technikával a normális 2-3%-os sérv kiújulási arány 0.5%-ra csökken.

A hasfal zárása után a bőrt visszafektetjük a műtéti területre, a közepén egy öltéssel fixáljuk a hasfalhoz, ezáltal a köldök eredeti behúzódását visszaállítjuk.

Mi olyan rejtett leszívódó plasztikai tovafutó sebzáró varratot használunk, amely szükségtelenné teszi a varratszedést így elmarad a varratszedés kellemetlensége és a kb. 6-8 cm hosszúságú heg vékony, vonalszerű lesz.

Műtét utáni teendők

A műtétet általában 6-8 órás megfigyelési idő követi, utána a beteg saját lábán, kísérővel, személygépkocsival elhagyhatja a klinikát. Az első egy hétben tartózkodni kell a fizikai megterheléstől, állandó ágynyugalom nem szükséges. Egy hét elteltével kontrollvizsgálat alkalmával varratszedésre kerül sor. A második kontroll négy hét múlva esedékes, ekkor már a gyógyult állapotot találjuk. Az átlagos gyógyulási idő négy hét, ekkorra lesz a beteg teljesen terhelhető.

Lehetséges szövődmények

Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egyetlen orvos sem garantálhatja. A leggondosabb orvosi beavatkozás után is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények: utóvérzés, gyulladás azonban kezelhetők. Ezért bármilyen csekély jelét is tapasztalja szövődmény kialakulásának (pl. vérzés, láz), éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát, aki gondoskodik a szövődmény megoldásáról. Az otthoni gyógyulás szakaszaiban a beteg különböző elváltozásokat észlelhet, amelyek azonban nem mindig kórosak. A sebfájdalom, esetleg hőemelkedés az első napokban, a normális sebgyógyulás úgymond velejárói, aggodalomra nem adnak okot. Gyakran előfordul, hogy a műtéti terület környéke kissé megduzzad, kékes - lilásan elszíneződik. Ez a műtét szinte normális velejárója, semmilyen teendőt nem igényel, a véraláfutás 10-12 napon belül magától felszívódik. A késői szövődmények kialakulása (kiújulás), a műtét utáni legalább három hónapos fizikai kímélettel, és a megfelelő technikával végzett műtéttel előzhetők meg. A sérv kiújulás a saját szövetekkel történő hasfalzárás esetén 2-4%-os, a műanyag háló beültetése után 0.5%-os valószínűséggel következik be.

Árak

Árak

Orvosaink

A rendelést és a műtéteket Dr. Dömötör Gábor sebész szakorvos végzi.
Rendelési idő:
hétfő 8:00 - 16:00 óráig
kedd 8:00 - 16:00 óráig
szerda 8:00 - 16:00 óráig
csütörtök 8:00 - 16:00 óráig
péntek 8:00 - 16:00 óráig
Bejelentkezés:
Minden nap, munkaszüneti és ünnepnapokon is 0-24 óráig
Telefon:
E-mail:
On-line foglalás
A rendelést és a műtéteket Dr. Lukovich Péter gastroenterológus és sebész szakorvos végzi.
Rendelési idő:
hétfő 8:00 - 16:00 óráig
kedd 8:00 - 16:00 óráig
szerda 8:00 - 16:00 óráig
csütörtök 8:00 - 16:00 óráig
péntek 8:00 - 16:00 óráig
Bejelentkezés:
Minden nap, munkaszüneti és ünnepnapokon is 0-24 óráig
Telefon:
E-mail:
On-line foglalás

Miért érdemes a köldöksérv műtétet nálunk elvégeztetni?

  • Sebészetünk Magyarország legrégebben alapított magánklinikáján működik. Bemutatkozás
  • Könnyen megközelíthető, központi elhelyezkedés.
  • Telefonos előjegyzés a vizsgálatra.
  • Rövid várakozási idő a vizsgálatra / műtétre.
  • A műtét közvetlenül a vizsgálat után elvégezhető.
  • TB támogatott egynapos műtét.
  • Köldökmegtartó műtét.
  • Élethosszig tartó kiújulás ellenni garancia!
  • Gyors, pontos és hatékony műtét.
  • Nincs varratszedés!
  • Személyes figyelem és gondoskodás a betegekről.
  • Az operáló orvossal a munkaidőn túli kapcsolattartás.

Bejelentkezés

Bejelentkezés:
Minden nap, munkaszüneti és ünnepnapokon is 0-24 óráig
Telefon:
On-line foglalás
Bejelentkezés