Kérjük, adja meg adatait, és kollégáink a lehető legrövidebb időn belül - vagy az Ön által megjelölt, az Ön számára legalkalmasabb időpontban - kapcsolatba lépnek Önnel és egyeztetik a megfelelő konzultációs időpontot. Sürgős esetekben hívjon minket a: +36 1 266 77 66-os vagy a +36 70 604 77 66-os telefonszámon.
A *csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.
A különböző nőgyógyászati panaszok miatt, vagy a rendszeres rákszűrés kapcsán elvégzett nőgyógyászati alapvizsgálat során sokszor találkozunk a méhszáj különböző kóros elváltozásaival.
Ezeknek egy része (méhszájrepedés, méhszájseb, kóros hámelváltozások, stb.) krónikus gyulladást tarthat fent, ami hüvelyi folyást okoz, más részük - első sorban a HPV (Humán Papilloma Vírus) fertőzés következtében kialakult, hosszú időn át meglévő méhszájsebek - a későbbiekben rosszindulatú daganat kifejlődésének alapjául szolgálhatnak.
A köznyelv a képen látható elváltozást nevezi méhszájsebnek, ami tulajdonképpen nem seb - hámfosztott terület -, hanem egy kevésbé ellenálló, oda nem való hámféleség, ugyanis a méhnyak hengerhámja belülről rákúszik a méhszájra és mintegy "kiszorítja" az egyébként normálisan ott lévő többrétegű laphámot. Tekintettel, hogy a hengerhám sokkal vérbővebb, ezért néz úgy ki, mintha egy horzsolt seb lenne a méhszájon. A hengerhám folyamatosan váladékot termel, ami állandó irritációt okoz és alapjául szolgál a visszatérő krónikus hüvelyfertőzéseknek. Az állandóan kiújuló hüvelyi folyás mellett, a folyamatos gyulladás miatt a szexuális életet is zavaró méhszáji fájdalom, valamint - a sérülékenyebb hengerhám miatt - vérzés is jelentkezhet. Mivel jelenlegi ismeretek szerint a méhszájseb és a rosszindulatú daganatok kialakulása között közvetlen kapcsolat nincs, mindössze egy, a mindennapi életet zavaró elváltozásról van szó.
A méhszájsebet minden esetben gyógyítani érdemes, mert hosszú távon a méhnyak rák "melegágya" lehet! Negatív citológia esetén a lézeres méhszáj műtét végezhető, kóros, de még nem egyértelműen rosszindulatú sejteket kimutató citológia esetén kacs (hurokkimetszéses vagy loop) konizáció, egyértelműen rosszindulatú sejtek esetén pedig hidegkéses konizációs műtétet végzünk. Természetesen a szakorvos feladata eldönteni, hogy ilyenkor milyen típusú műtétet kell végezni. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a HPV (Humán Papillóma Vírus) jelenléte a méhszájsebbel együtt fokozza a méhnyakrák kialakulásának veszélyét. Előrehaladott esetben, amikor a HPV sok éves tevékenysége eredményeként már a méhnyak hámjában is elváltozásokat okoz, a deformálódások hasonlítanak a méhszájsebre. Mivel ez már néha valóban méhnyak rák vagy az azt megelőző állapot, ezért mondja a köznyelv, hogy a méhszájseb elrákosodik, holott ebben az esetben két egymástól jól különböző és elkülöníthető folyamatról van szó, ami persze gyakran együtt, egyidejűleg jelentkezik, mert lehetséges fertőzés vagy szülési sérülés következtében a nyálkahártya megjelenése a méhszájon egyidejű HPV fertőzéssel. A megoldás kulcsa természetesen a rendszeres méhnyakrák-szűrés során elvégzett HPV szűrővizsgálat (HPV tipizálás). Ha a szűrés során a citológiai vizsgálat nem jelez HPV fertőzésre utaló jelet, akkor a méhszájseb semmiféle veszélyt sem jelent, az általa okozott kényelmetlenséget hegesedést nem okozó, ambuláns kezeléssel meg lehet szüntetni (lézeres méhszáj műtét). A terhesség szempontjából a kikezelt korábbi méhszájsebnek nincs jelentősége, de ez fordítva úgy igaz, hogy minden ilyen elváltozást lehetőleg teherbe esés előtt meg kell gyógyíttatni. Méhszájsebe sok nőnek van, ezek rendszerint ártalmatlanok, ha mind a citológiai vizsgálat, mind a kolposzkópos vizsgálat kizárja a daganat jelenlétét. Ilyenkor elegendő a rendszeres ellenőrzés.
A műtétet minden esetben nőgyógyász szakorvosi vizsgálat előzi meg, mely belső (hüvelyi) vizsgálatot, citológiát és emlővizsgálatot foglal magában. A rákszűrés kolposzkópos vizsgálatból - a méhszáj "mikroszkóp alatti vizsgálata" - és a vizsgálat során nyert hámsejtek mikroszkópos vizsgálatából áll. Ezután az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról és annak megoldási lehetőségeiről. Ekkor esik szó a műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg egyéb kiegészítő vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól, a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról, egyszóval mindazon az információkról, amelyek szükségesek a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon. A műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg kiegészítő belgyógyászati leletek megszerzése után a beteggel egyeztetjük a műtét időpontját.
A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.
A méhszájsebet minden esetben gyógyítani érdemes, mert hosszú távon a méhnyak rák "melegágya" lehet. Negatív citológia esetén, ha nincs HPV (Humán Papillóma Vírus) fertőzés, klinikánkon a méhszájsebeket lézerrel operáljuk. A lézerműtét előnyei: gyors, ambulánsan végezhető, rendkívül pontos, csak a kóros sejteket párologtatja el, a környező szöveteket kíméli, ezáltal kisebb területet károsít, gyorsan (10-14 nap) gyógyul. A leglényegesebb szempont, ami a lézer műtét mellett szól: teljesen hegmentesen gyógyul, aminek a későbbi terhességek során van jelentősége. A műtétet követő sebgyógyulás után a beteg teljes panasz- és tünetmentessége érhető el. A beavatkozás bármely életkorban biztonsággal elvégezhető, gyakorlatilag kockázatmentes, ez vonatkozik a későbbiekben vállalni kívánt terhességekre is.
A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.
Fontos!
Ha a műtétet altatásban vagy kombinált érzéstelenítésben végezzük, az operációt megelőző napon éjfélig szabad csak ételt és italt fogyasztani, mivel az altatást kizárólag teljesen éhgyomorral lehet elvégezni!
A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be - a reggeli orvosságot kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt. Amennyiben van olyan gyógyszere, amelyet napközben is szednie kell, azt hozza magával a klinikára!
Klinikánkon a lézersebészeti műtéteket operációs lézerekkel végezzük. A lézerfény speciális tulajdonságai miatt nagy energiát képes kis felületen továbbítani, ami a sejtekbe hatolva, azok víztartalmát gőzzé változtatva, mintegy "felrobbantja" a sejtet. A lézersebészetben a nagy pontossággal irányított lézerfény csak a kóros szövetet párologtatja el, miközben annak környezetét megkíméli, ezért gyorsabb a sebgyógyulás. A műtéti területen a 0.5 mm-nél kisebb átmérőjű erek elzáródnak, így a műtét vértelenül végezhető. A műtéti sebbel csak a fény érintkezik, így a műtét alatti a fertőzés kizárt. A műtét során a lézerfény energiáját felhasználva, a szükséges területen és mélységben a kóros sejtek elpárologtatását végezzük, operációs mikroszkóp és mikromanipulátor segítségével a környező szövetek roncsolódása nélkül. A műtét során szövettani mintavétel nem történik. Ez a módszer, a sebszél felöli hámosodással, gyors, hegesedés nélküli gyógyulást eredményez.
Az alábbi képen a műtétet lehet megtekinteni.
Helyi érzéstelenítésben végzett műtétnél a megfigyelési idő 1-2 óra, altatásban végzett műtétnél 4-6 óra. Ezután a beteget kísérővel hazabocsátjuk. A műtét utáni napon, betegeink többsége folytathatja mindennapi aktivitását, táppénz igénybevétele nem szükséges. A méhszáj begyógyulásáig - mely általában három hétig tart - kevés hüvelyi folyás jelentkezhet. Bizonyos esetekben a műtétet követő 5-10 nap között a közepes menstruációs vérzésnél kevesebb, szivárgó vérzés észlelhető, mely szintén a sebgyógyulás részjelensége lehet, tehát nem kóros jelenség. Fájdalom, vagy más panasz, szövődménymentes esetben nem fordul elő. A műtétet követő 3-4 hét alatt ülőfürdő, tampon használata és a szexuális élet nem ajánlott. Panaszmentes esetben a műtéttől számított 3 hét elteltével, ellenőrző vizsgálatra kérjük vissza betegeinket.
Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egy orvos sem garantálhatja. A leggondosabb orvosi beavatkozás után is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények: utóvérzés, gyulladás, azonban kezelhetők. Ezért bármilyen csekély jelét is tapasztalja szövődmény kialakulásának (pl. vérzés, láz, alhasi fájdalom, bűzös folyás), éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát, aki gondoskodik a szövődmény megoldásáról.