Tájékoztató a visszér műtétről, visszér kezelésről - TB támogatott műtét

Egynapos sebészeti műtétek - TB támogatással

Az egynapos sebészeti műtétek díját - az érvényes TAJ kártyával rendelkező betegek számára - a TB fizeti.

Bővebben...

A betegség

A visszeresség, az alsó végtagon a felszíni vénás rendszer egyes szakaszainak a tágulata. Kialakulásában örökletes tényezők is szerepet játszanak (pl. az érfal gyengesége), de az alapvető ok, amely a betegség kialakulásához vezet, a felszíni és a mélyvénás rendszert összekötő vénák billentyűinek a hibája. Ezek a billentyűk normál esetben csak a mélyvénák felé engedik a véráramlást, de ha valami miatt nem záródnak tökéletesen, az áramlás megfordul a felszíni vénák felé, a mélyvénás rendszerben lévő nagyobb nyomás áttevődik a gyengébb falú felszíni vénákra és fokozatosan kitágítja azokat. Az alábbi animációs filmen a vénatágulatok kialakulását lehet megtekinteni.

A képen látható, hogy a kitágult vénákban a véráramlás lelassulása miatt a lábakban pang a vér, emiatt oxigénhiányos állapot alakul ki, főleg egy helyben álláskor. Ezzel függenek össze a visszeres panaszok: a fájdalom, a végtagfeszülés és a fáradtságérzés. A tágult visszerekben trombózis, gyulladás keletkezhet, későbbiekben a bőr rossz vérellátása miatt a végtagon fekély is kialakulhat.

Visszér

A következő képen a trombózis és az embólia kialakulása látható. Ha a vénában a lelassuló véráramlás miatt megalvad a vér, vérrög keletkezik, ezt hívjuk trombózisnak, ha a vérrögből leszakadó rész bekerül a keringésbe, embóliáról beszélünk.

Visszér
A trombózis és az embólia kialakulása.

Vizsgálat és konzultáció

A beteg vizsgálata a klinika sebészeti ambulanciáján történik. Először korábbi betegségeiről, műtéteiről kérdezzük, utána a jelenlegi betegségével kapcsolatos panaszairól. A vizsgálat első részében álló helyzetben megtekintjük és megtapintjuk a tágult vénákat. Ezután - ha szükséges - fekvő helyzetben a mélyvénák és a felszíni vénák között lévő billentyű állapotát vizsgáljuk meg egy ultrahangos készülékkel (Doppler), ez dönti el ugyanis a választandó műtét típusát. Ugyanis, ha a fő felszíni vénában lévő billentyű ép, akkor csak a tágult mellékvénákat kell eltávolítanunk, ha azonban a billentyű károsodott, akkor egész hosszában el kell távolítanunk a fő felszíni vénát, valamint a tágult mellékvénákat is. Az eltávolított vénák szerepét teljes egészében átveszik a megmaradó vénák. Ez után megbeszéljük a beteggel, hogy sebészeti szempontból alkalmas-e, hogy az egynapos sebészet keretében operáljuk meg a visszérbetegségét. Ekkor esik szó a műtét típusáról, az egynapos sebészetről, mint speciális ellátási formáról, a műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg egyéb kiegészítő (MRTG, EKG, belgyógyászati) vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól, a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról, egyszóval mindazokról az információkról, amelyek szükségesek a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.

A konzultáció során a betegek gyakran felteszik a kérdést: mit tanácsolok, a műtétet vagy a konzervatív kezelést? Én két dolgot szoktam elmondani a betegeimnek. Az egyik, hogy anatómiai elváltozásról lévén szó (véna tágulat) a folyamatot nem lehet a konzervatív terápiával (kenőcsök, gyógyszerek, fásli, kompressziós harisnya stb. használatával) megállítani vagy visszafordítani, csak a panaszokat lehet mérsékelni. A másik, hogy az elváltozás okozta panaszokat (fájdalom, feszülés stb.) mindenki másképpen éli meg, ezért kizárólag az egyéni tűrőképesség határozza meg, hogy ki mennyi ideig hajlandó együtt élni ezekkel, ill. mikor határozza el magát a műtétre.

A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.

A kezelés lehetőségei

Kezdődő visszeresség esetében szóba jön a különböző fokozatú kompressziós harisnyák viselése. Kifejlődött visszértágulatok esetén csak a műtéttől várható gyógyulás. A fő felszíni vénás törzs a belső bokától egyenesen végigfut az alsó végtagon és a comb belső oldalánál a lágyéktájon ömlik bele a mélyvénába. Ha a fő felszíni vénában lévő billentyű ép, úgy csak a tágult vénákat kell eltávolítanunk, ha azonban ez a billentyű károsodott, akkor egész hosszában el kell távolítanunk a fő felszíni vénát, a tágult mellékvénákkal együtt. Az eltávolított vénák szerepét teljes egészében átveszik a megmaradó vénák. A nálunk alkalmazott műtéti technikával végzett műtét után megszűnnek a betegséggel járó panaszok és a 2-3 mm-es metszések után maradó apró hegek szép esztétikai eredményt adnak.

Operálható visszerek

Visszér Visszér Visszér

Mivel a betegek egy részénél kizárólag esztétikai jellegű panaszok miatt végezzük el a műtétet, az fenti fotókkal azt szeretném bemutatni, hogy milyen súlyosságú visszerességek esetében várható a műtét után szép esztétikai eredmény.

nem operálható visszerek

Visszér Visszér

A képeken látható tágult retikuláris erek, valamint az úgynevezett "seprű vénák" nem műthetők, nem tüntethetők el, ezért kezelésüket nem tudjuk vállalni!

A műtéti érzéstelenítés

A konzultáció során gyakran kérnek tanácsot az érzéstelenítés módjával kapcsolatban: helyi érzéstelenítést vagy érzéstelenítéssel kombinált altatást javasolok? Segítségként azt szoktam mondani, hogy ezzel kapcsolatban is az egyéni érzékenység a döntő, pl. ha nagyobb területről kell eltávolítani a tágult vénákat, jobb ha az érzéstelenítéssel kombinált altatást választja, mert a helyi érzéstelenítéssel járó tűszúrás és az azt követő feszítő fájdalom jobban meg fogja viselni. Ha a fő felszíni vénát egész hosszában el kell távolítani, azt csak helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban lehet operálni. Bár a műtéti érzéstelenítés kiválasztásánál nagyon fontos a beteg egyéni érzékenysége, de ezen kívül fontos tényező a betegség súlyosságának a foka is.
Tájékoztató a műtéti érzéstelenítések fajtáiról

Műtét előtti teendők

A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.

Fontos!

Ha a műtétet altatásban vagy kombinált érzéstelenítésben végezzük, az operációt megelőző napon éjfélig szabad csak ételt és italt fogyasztani, mivel az altatást kizárólag teljesen éhgyomorral lehet elvégezni!

A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be - a reggeli orvosságot kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt. Amennyiben van olyan gyógyszere, amelyet napközben is szednie kell, azt hozza magával a klinikára!

Közvetlenül a műtét előtt a beteg álló helyzetében jelöljük be a műtét során eltávolítani kívánt tágult vénákat, ugyanis ezek fekvő helyzetben kiürülnek és eltűnnek az operáló orvos szeme elöl.

A visszérműtét

Amennyiben szükséges a fő felszíni véna eltávolítása, a vénát a combtőnél és a bokánál ejtett kb. 3 cm-s bőrmetszésből feltárjuk és egy kanült belevezetve, teljes egészében kihúzzuk.

A tágult mellékvénákat 2-3 mm-s bőrmetszéseken keresztül egy horgolótűhöz hasonlító műszerrel egyenként távolítjuk el, majd a végtagra kompressziós kötést helyezünk fel. Az alábbi videón ezt tekintheti meg. Figyelem! A videó a nyugalom megzavarására alkalmas képsorokat is tartalmazhat!

Műtét utáni teendők

A műtétet általában 2-6 órás megfigyelési idő követi, utána a beteg saját lábán, kísérővel, autóval elhagyhatja a klinikát. Az első egy hétben az általunk felhelyezett kompressziós kötés állandó viselése kötelező, ágynyugalom nem szükséges, a normál életvitel zavartalanul folytatható. Egy hét elteltével, alkalmával eltávolítjuk a kompressziós kötést, ezután az operált területen lévő véraláfutások (hematómák) felszívódásáig (kb. 2-3 hét) rugalmas pólya viselése szükséges. Ekkor már lehet zuhanyozni, a fáslit is csak nappal kell hordani, éjjel, alváskor már nem. A második kontroll négy hét múlva esedékes, ekkor már a gyógyult állapotot találjuk. A műtéti területen esetleg előforduló tömött csomók felszívódásához 4-5 hónap szükséges.

Lehetséges szövődmények

Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egyetlen orvos sem garantálhatja. A leggondosabb orvosi beavatkozás után is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények: utóvérzés, gyulladás, azonban kezelhetők. Az esetleges utóvérzést könnyen fel lehet ismerni, a seb esetleges gyulladását is, a fájdalomról, a pirosságról, a melegségről. Ezért bármilyen csekély jelét is tapasztalja szövődmény kialakulásának (pl. vérzés, láz), éjjel-nappal utolérheti az operáló orvosát, aki gondoskodik a szövődmény megoldásáról. A gyógyulás szakaszaiban különböző elváltozásokat észlelhet, amelyek azonban nem mindig kórosak. Ilyen például az operált végtag duzzadása, kékes-lilás elszíneződése, amelyek egy-két hét alatt nyomtalanul eltűnnek, felszívódnak.Késői szövődmény lehet a visszeresség kiújulása. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy az eltávolított vénák "nőnek ki" újból, hanem azt, hogy másik vénák tágulnak ki. Amennyiben csak a tágult mellékágakat távolítjuk el, évek alatt más mellékágak tágulhatnak ki, ez nem tekinthető a műtét szövődményének. Ebben az esetben a műtét ismételhető.

Árak

Árak

Orvosaink

A rendelést és a műtéteket Dr. Dömötör Gábor sebész szakorvos végzi.
Rendelési idő:
hétfő 8:00 - 16:00 óráig
kedd 8:00 - 16:00 óráig
szerda 8:00 - 16:00 óráig
csütörtök 8:00 - 16:00 óráig
péntek 8:00 - 16:00 óráig
Bejelentkezés:
Minden nap, munkaszüneti és ünnepnapokon is 0-24 óráig
Telefon:
E-mail:
On-line foglalás
A rendelést és a műtéteket Dr. Lukovich Péter gastroenterológus és sebész szakorvos végzi.
Rendelési idő:
hétfő 8:00 - 16:00 óráig
kedd 8:00 - 16:00 óráig
szerda 8:00 - 16:00 óráig
csütörtök 8:00 - 16:00 óráig
péntek 8:00 - 16:00 óráig
Bejelentkezés:
Minden nap, munkaszüneti és ünnepnapokon is 0-24 óráig
Telefon:
E-mail:
On-line foglalás

Miért érdemes a visszérműtétet nálunk elvégeztetni?

  • Sebészetünk Magyarország legrégebben alapított magánklinikáján működik. Bemutatkozás
  • Könnyen megközelíthető, központi elhelyezkedés.
  • Telefonos előjegyzés a vizsgálatra.
  • Rövid várakozási idő a vizsgálatra / műtétre.
  • TB támogatott egynapos műtét.
  • Esztétikailag szép eredményt adó műtét utáni hegek.
  • Gyors, pontos és hatékony műtét.
  • Személyes figyelem és gondoskodás a betegekről.
  • Az operáló orvossal a munkaidőn túli kapcsolattartás.

Bejelentkezés

Bejelentkezés:
Minden nap, munkaszüneti és ünnepnapokon is 0-24 óráig
Telefon:
On-line foglalás
Bejelentkezés